Bir programcının sıklıkla karşılaştığı bir konu olan stack ve heap hakkında kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra örnekler vererek bellek bölümlerini, stack ve heap'in ne olduğunu, stack ve heap'in farkını, stack overflow ve memory lake kavramlarını öğreneceğimiz yazımıza hazırsanız başlayalım.
İnternetin varlığından beri sistemleri, kullanıcıları, firmaları hedef alan saldırılar çeşitli amaçlar için yapılmıştır. İnternet kanunlarının ve bilişim etiğinin oluşmasıyla da siber saldırılara karşı caydırıcı yöntemler uygulanmaya başlanmıştır. Yıkıcı etkileri olabilen siber saldırılar bir sistemi uzun süre kullanılamaz hale getirebilmekte veya kökten sonlandırabilmektedir. Bu saldırılardan en sık kullanılan DOS ve DDos saldırılarıysa sunucuları ve kullanıcı bilgilerini hedef almaktadır. Gelin bu saldırıların ne olduğunu ve tarihine kısaca göz atalım.
Sosyal mühendis nedir? Sosyal mühendis kime denir? İsterseniz ilk bu sorular ile başlayalım. Sosyal mühendislik güvenliğin en zayıf halkası yani insan zafiyetlerini kullanarak hedefine ulaşmaya çalışmaktır ve bunu planlayan ve uygulayan kişilere sosyal mühendis denir. Peki kendinden bu kadar emin olan biz insanlar bu avcıların nasıl kurbanı oluyoruz?
Loading...