Akıllı Kontratlar Nedir?

Akıllı Kontratlar Nedir?

Blockchain teknolojisinin adını her geçen gün daha sık duymakta gelişen teknolojinin blockchain ile olan ilişkisini görmekteyiz. Peki blockchain teknolojisini diğer teknolojilerle birleşimini sağlayan programlar ve yapılar nelerdir? Bu yazımızda blockchain teknolojosi üzerinde belli prensiplere bağlı olarak diğer programların çalışmasını sağlayan akıllı kontratlardan bahsedeceğiz.

Akıllı Kontratlar Nedir?

Her ne kadar Ethereum teknolojisi ile hayatımıza girmiş gibi görünseler de akıllı kontratları ilk olarak 1990'lı yıllarda Nick Szabo adındaki kriptoloji uzmanından duymuştuk. Nick Szabo, akıllı kontratları kullanıcı arayüzleri ile protokolleri birleştirip bilgisayar ağlarını resmileştiren ve güvenli hale getiren bir yöntem olarak tanımladı.

Blockchain teknolojisinde akıllı kontratları bu ağ üzerinde çalışan bir program olarak tanımlayabiliriz.

If-then (eğer öyleyse) prensibine göre çalışan akıllı sözleşmeler (smart contracts) belirli kurallara uymak zorunda olan dijital anlaşmalardır. Bu kurallar sözleşmeyi oluşturan kişiler tarafından önceden belirlenir ve daha sonra tüm ağ node'ları tarafından kopyalanarak uygulamaya konulur.

Akıllı kontratların en büyük avantajlarından biri, iki tarafın birbirlerini tanımak veya güvenmek zorunda kalmadan blockchain ağı üzerinde birbirlerine taahütler verebilecek olmasıdır. Koşulların yerine getirilmemesi durumunda kontrat şartları tamamlanmamış ve kontrat çalışmamış olacaktır. İki taraf arasında aracıyı ortadan kaldırması bakımından akıllı kontratlar masrafları da büyük oranda düşürmüş olur.

Akıllı Kontratların Özellikleri?

  • Akıllı kontratlar, ağın tüm node'larına dağıtılır ve bu node'lar tarafından kopyalanmıştır. Böylece güvenliği arttırılmış olur.
  • Sadece uygun koşullar yerine getirildiğinde programlandıkları işi yapmak üzere çalışırlar.
  • Akıllı kontratlar, kendi kendini yürüten programlar gibi çalışarak her türlü görevi otomatik hale getirebilirler. Aksi taktirde çalışması için tetiklenmesi gerekir.
  • Akıllı kontratlar uygulamaya konduktan sonra değiştirilemezler. Sadece bunun için önceden bir eylem belirtildiyse akıllı kontrat silinebilir.
  • İki veya daha fazla tarafın birbirini tanımadan ya da güvenmek zorunda kalmadan etkileşim kurabilmelerini sağlar.
  • Akıllı kontratlar blockchain ağı üzerinde çalıştıkları için kontratların kaynak kodları hem herkese açık hem de değiştirilemezdir.


Akıllı kontratlar sunmuş oldukları avantajlar ve sağlamış oldukları güven ortamı sayesinde ilerleyen zamanda alışıla gelmiş sözleşmelerin yerine geçerek daha hızlı çözümler sunacaktır.


Yorumunu Bırak

Çok hızlısın. Biraz dinlendikten sonra tekrar devam edebilirsin.
Bugünlük gönderebileceğin kadar yorum gönderdin. Lütfen yarın tekrar dene.
Mesajınız bize başarılı bir şekilde ulaştırıldı. Teşekkürler.

Yorumlar

0 Yorum yok

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.

Blog Yazarı